1. EFT a děti

 

a) u miminek: terapeut se naladí na problém dítěte, pak poklepává body přímo na matce (dítě a matka tvoří jeden energetický systém). Maminka drží dítě ve své náruči. 

b) práci s dětmi do 7 let: nejdříve se "odťukává" matka, její největší strachy. Pokud to nepomůže, potom pracujeme s dítětem.

Terapeutický medvídek: při práci s malými dětmi používáme tmedvídka, na kterého „ťukáme“ v přítomnosti dítěte. Medvídek má problém a my ho s dítětem řešíme. Je možné i poklepávání na akupresurní body na těle dítěte, pracujeme klasickou formou při práci s EFT. Vyslovuje přitom sami nebo s dítětem „kouzelná prohlášení“ jako např. „I přesto, že....(problém), jsem maminčin hrdina/maminčina princezna.“

 


2. EFT - vědecké studie o účinnnosti metody

 

Je zajímavé vidět i fakta, která ohledně EFT terapie přináší v posledních letech věda.

 

EFT terapie a stresový hormon kortisol

Jedna z nejčerstvějších mě známých studií proběhla v roce 2012. Účastnilo se jí 83 lidí a byla zaměřena na symptomy úzkosti a deprese a v jejím průběhu byla účastníkům měřena hladina kortisolu – hormonu, který je v těle produkován v reakci na stresové situace a jeho přítomnost v těle při dlouhotrvajícím stresu má řadu negativních účinků.

 

Účastnici studie byli náhodně rozděleni do skupin, z nichž jedna byla podrobena jedné hodině práce s EFT, druhá klasické terapii a poslední skupina měla za úkol pouze odpočívat.

 

U skupiny pracují s EFT došlo k velmi významným zlepšením. 58% lidí reportovalo zlepšení projevů úzkostí, 49% procent zlepšení projevů depresí, 51% testovaných uvedlo celkové snížení intenzity negativních projevů a 42% si pochvalovalo jejich celkový úbytek.

 

Hladina stresového hormonu kortisolu se u EFT skupiny snížila téměř o 25%, zatímco o skupiny v péči klasické terapie a těch odpočívajících klesla o 14%.

 

EFT terapie a posttraumatická stresová porucha u válečných veteránů

V roce 2008 se zakladatel metody EFT Gary Craig a tým jeho EFT terapeutů účastnil projektu „Operace: Emoční svoboda“ (Operation: Emotional Freedom). Několik dní pracovali s 11 veterány z válek ve Vietnamu, Iráku i Afghánistánu trpícími vážnými projevy posttraumatické stresové poruchy se symptomy jako nespavost, noční můry, agresivita, sebevražedné pokusy, nutkavé myšlenky, sociální vyčlenění, deprese, úzkosti, vzpomínky na hrůzné události apod.

 

Těmto veteránům se v průběhu jejich života dostávalo péče klasické psychoterapie a také medikamentů, často s pouze malými a dočasnými účinky.

 

Pouhých 5 dní pracoval EFT tým s válečnými veterány. Na proces dohlíželi nezávislí psychologové a psychiatři specializující se na posttraumatické stresové poruchy a všechny terapie včetně výpovědí veteránů byly nahrány na video.

 

Výsledky byly ohromující. Měřeno standardizovanými dotazníky, které používá americká armáda, bylo zlepšení u symptomů, jako je deprese, úzkost a další negativní projevy celkem 63%. V průběhu následujících 90 dní řada veteránů hlásila zlepšení až na 90% a v mnoha ohledech vymizení příznaků, které přetrvávaly i desítky let.

 

Výpovědi veteránů, jejich rodinných příslušníků, EFT terapeutů i dohlížejících expertů před a po terapiích byly nafilmovány a zdokumentovány...

 

Další studie

Na webu známého lékaře a také příznivce metody EFT doktora Mercoly je možné najít zmínku o několika dalších studiích.

 

V roce 2009 proběhla studie se 16 mladými lidmi, kteří prožili vážná traumata jako například násilí na nich pácháné a zneužívání. Intenzita traumatických vzpomínek se snížila po pouhé jedné EFT seanci.

 

Další studie zahrnovala 30 vysokoškolských studentů s diagnózou silných depresí. Ti, kteří podstoupili 1,5 hodinovou EFT terapii, vykazovali o 3 týdny později mnohem nižší intenzitu symptomů než skupina, která terapií neprošla.

 

Třetí studie, kterou uvádí doktor Mercola, prokázala, že účinky EFT terapie nejsou založeny na placebo efektu, ale jsou výsledkem procesu ťukání a dalších technik, které tvoří balík EFT terapie. Skupina 20 studentů byla rozdělena do 2 skupin – 1. skupina podstoupila EFT terapii, zatímco druhá skupina prošla tréninkem práce s myslí. Před a po terapii byla měřena míra pozitivních a negativních emocí, přičemž EFT skupina vykázala výrazně vyšší vzestup pozitivních emocí a nižší výskyt negativních emocí.

 

Většina těchto studií byla zveřejněna v prestižních zdravotnických publikacích a žurnálech.

 

Přestože existují desítky dalších studií potvrzujících účinnost a pozitivní efekt EFT terapie v mnoha oblastech, čtení jakýchkoli vyjádření a zkoumání dat nemůže nahradit osobní zkušenost a výsledky, které může každý z nás zažít takřka ihned a bez velkého úsilí.

 

Se svolením Mgr. Lukáše Srbeckého stáhnuto ze zdroje: http://www.eftporadnabrno.cz/studie-prokazujici-ucinky-eft-terapie

 

Text o vědeckých studiích je překlad Mgr. Srbeckého z těchto zdrojů v angličtině: 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22986277

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/12/26/emotional-freedom-technique.aspx

http://www.eftuniverse.com/index.php?option=com_content&view=article&id=10648

 

3. Proč při terapii používáme "negativní" věty, jako např.: "I přesto, že mě bolí záda, mám se ráda a přijímám se"? Není to v protikladu s tolik propagovaným pozitivním myšlením?

Z článku: Louise Hayová: "Nevím jak, ale EFT funguje":

 

Louisa zmiňuje, že EFT terapie je pro ni poměrně nová technika, která ji zaujala díky jednoduchosti, dostupnosti a účinnosti. Předpokládá, že efekt EFT terapie spočívá jednak ve stimulaci meridiánových drah a také v pozitivním záměru, který si člověk během terapie zadá.

 

Jak je ale možné, že EFT terapie dosahuje tak významných účinků, netuší a ani se tím nehodlá nijak trápit.

Nick se ptá, jaký má jako propagátorka pozitivních vět a pozitivního myšlení názor na to, že především v počátcích

 

EFT terapie se zpravidla vyslovují a opakují negativní vyjádření skutečnosti, zvláště pokud člověk prožívá negativní pocity (například „mám strach“, „bolí mě hlava“, „jsem vzteklý“). Což může být v rozporu se zásadami pozitivního myšlení.

Louisa Hayová vysvětluje, že pokud člověk chce uklidnit dům, musí najít a vyčistit nepořádek a teprve poté je možné přinést pozitivní věci.

 

Také zdůrazňuje nutnost odpuštění v životě – nutnost odpustit sobě i ostatním.

Ne nadarmo se v EFT terapii používají věty jako …

„I přestože mám tento problém, tak se přijímám takový, jaký jsem.“

„I přestože jsem tohle prožil, odpouštím sobě a všem zúčastněným.“

 

Se svolením Mgr. Lukáše Srbeckého z:

http://www.eftporadnabrno.cz/louise-hayova-nevim-jak-ale-eft-funguje/#sthash.L6lLCJjy.dpuf

 

4. Kolik EFT sezení je třeba k vyřešení mého problému?

Počet terapeutických sezení je individuální. Někdy se problém podaří zcela odstranit již při prvním sezení, někdy je třeba sezení více (u složitějších problémů, dlouhodobých, nebo takových, které mají více aspektů k odstranění).